Фев 19

Дипломатскиот клуб – Скопје и Факултетот за безбедност при УСКО од Скопје, 20.02.2019 год беа организатори на Научно-стручна конференција на тема „Перспективите и предизвиците на македонското членство во НАТО“. Воведни излагања имаа Заменичката на преседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска, Националниот координатор на РМ за членство во НАТО, Стево Пендаровски и Шефот на Канцеларијата на НАТО за врски, Зоран Јанковиќ.

Во пленарниот дел од Конференцијата реферати поднесоа членовите на Клубот, Огне Малески, Виктор Габер и Сашко Тодоровски, како и професорот Раде Рајковчевски. Во дискусијата која следеше учество земаа поголем број професори од Факлултетот, како и диломатите Дејан Велковски и Никола Тодорчевски.

Сите излагања и дискусии во текот на расправата ќе бидат објавени во посевна едиција на Дипломатскиот клуб и Факултетот за безбедност во Скопје.