Фев 12

Амбасадорот на Германија во Република Македонија, Н.Е. г-ѓа Урлике Мариа Кноц пред членовите на „Дипломатскиот клуб“ и во присуство на медиумите, на 2 декември 2010 година зборуваше на тема „Меѓународно - правните и дипломатските консекценци од обединувањето на Германија“. Во нејзиното излагање беа анализирани државно - правните и дипломатските постапки при еден значаен момент во историјата на еден народ, како и улогата на политичкиот фактор во процесот на обединување на Германија.

Во дискусијата која притоа се водеше, беа третирани и економските аспекти на обединувањето на Германија, земја која е најзначаен надворешно - трговски партнер на Република Македонија.