Апр 22

С О О П Ш Т Е Н И Е

ИЗБРАН НОВ СОСТАВ НА ИЗВРШНИОТ ОДБОР
И ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДИПЛОМАТСКИОТ КЛУБ – СКОПЈЕ

Членовите на Дипломатскиот клуб – Скопје, согласно одредбите од својот Статут, го одржаа своето Изборно собрание на кое по поднесените извештаи за активностите во изминатиот четиригодишен пеиод избраа и Извршниот одбор, претседателот и нов состав на редакцијата на списанието „Дипломатски летопис“.

За нов претседател на Дипломатскиот клуб едногласно беше избран амбасадорот Огнен Малески.

На ова Собрание во расправата беа утврдени и смерници за натамошните активности на Клубот во афирмација на дипломатијата како државн орган, во функција за нејзина професионализација и доградба за ефикасно остварување на интересите на државата на надворешен план.

За Извршниот одбор